مشخصه های افراد وسواسی ،مشغولیت ذهنی افراد وسواسی به قواعد ، مقررات ،نظم و ترتیب ،تمیزی و شستشو ، جزییات و دستیابی به کمال

مشخصه های افراد وسواسی

➖محدود بودن هیجانات
➖منظم و مرتب بودن
➖مداومت و پافشاری
➖یکدندگی و بلاتصمیمی
خصیصه ی محوری عبارت است از کمال طلبی و انعطاف ناپذیری بگونه ی الگویی نافذ و فراگیر
مکانیسم های دفاعی :
➖دلیل تراشی (Rationalization)
➖جداسازی (Isolation)
➖ذهنی سازی(Intellectualization)
➖واکنش سازی (Reaction Formatin)
➖باطل سازی (undoing)
مشغولیت ذهنی افراد وسواسی به قواعد ، مقررات ،نظم و ترتیب ،تمیزی و شستشو ، جزییات و دستیابی به کمال است . همین صفات باعث می شود که کلیات شخصیت آنها محدود و بسته باشد. با اصرار معتقدند که از قواعد باید پیروی کرد و قادر نیستند آنچه را که به نظرشان تخطی از قواعد می آید ،تحمل کنند. مهارت های بین فردی چندانی ندارند ،رسمی ،جدی و فاقد شوخ طبعی هستند. آنها باعث فرار مردم از خود هستند . نمی توانند حد وسط را بگیرند ،به اصرار می خواهند دیگران را تحت سلطه و خواسته های خود در آورند .اما اگر کسی به نظرشان مقتدرتر از خودشان بیاید ،خواسته های او را بنحوی آمرانه برآورده می سازند .آنها چون از اشتباه می ترسند ،نمی توانند به تصمیم قاطعی برسند و اکثر اوقات وضعیت زناشویی پایداری دارند و در کارخود نیز کفایت و شایستگی از خود نشان می دهند اما دوستان زیادی ندارند .هرچیزی که روال زندگی آنها و یا آنچه که خود با ثبات می پندارد و بخواهد بر هم بزند ممکن است به اضطراب فراوان و یک سلسله اعمال آیینی منجر شود که آنها بر زندگی خود تحمیل می کنند و میخواهند به دیگران نیز تحمیل کنند.
وقتی دفاعها علیه صفات مقعدی تاثیر کافی نداشته باشد ،منش مقعدی بصورت صفات دودلی بارز، فقدان نظافت ،نامرتبی ،خشم و تمایلات سادیستی و مازوخیستی آشکار می شود.
#دکتر_علی_درخشنده_روانکاو

بنیاد روانشناسی و فلسفه

تازه ترین اخبار و مطالب در حوزه روانشناسی

گردآوری کننده: محسن میرزاآقا

نوشته مشخصه های افراد وسواسی ،مشغولیت ذهنی افراد وسواسی به قواعد ، مقررات ،نظم و ترتیب ،تمیزی و شستشو ، جزییات و دستیابی به کمال اولین بار در روان نیوز. پدیدار شد.


لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

به اشتراک بگذارید

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*